به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


ایمنی و اجرای بهتر سقف تیرچه بلوک

نکاتی در مورد اجرای ایمن در سقف تیرچه پیش تنیده

در مورد امنیت سقفهای تیرچه بلوک باید بدانیم وقتی که سقف تیرچه بلوک طبق اصول استاندارد و رعایت نمودن مسائل فنی اجرا شود از ضریب ایمنی بسیار بالایی بهره مند می گردد.

اول باید تیرچه ها بر روی تیرهای اصلی در فاصله معین شده قرار بگیرد.فضای خال بین تیرچه ها باید با بلوک های یونولیتی و یا سیمانی ویا سفالی پر شود و سپس میلگرد های حرارتی اجرا شود.تیرچه های پیش تنیده طبق آئین نامه باید از هر طرف به اندازه حداقل 10 سانتی متر نشیمنگاه بر روی تیر اصلی داشته باشد.تیرچه پیش تنیده به صورت مفصلی عمل کرده و احتیاج به از بین بردن اتصال گیر دار توسط میلگرد های ممان منفی نمیباشد.

تیرچه پیش تنیده به علت داشتن خیز منفی رو به بالا نیاز کمتری به استفاده از جک نسبت تیرچه های خرپایی دارد.به همین دلیل در هزینه اجرایی صرفه جویی می شود.باید در نظر داشته باشید که پایه جک ها باید کاملا محکم شده تا در هنگام بتن ریزی سقف برای تیرچه ها و تیرهای اصلی مشکلی به وجود نیا ید.

در اینجا چند نکته در مورد بالا بردن ایمنی در اجرای سقف تیرچه بلوک را برای شما یاد آوری میکنیم:

1- بعد از بتن ریزی سقف ، جک ها باید حداقل به مدت 10 روز در زیر تیرچه ها نگه داشته شود تا بتن سقف به مقاومت خود برسد.

2- اگر از تیرچه های خرپایی (فندوله) استفاده می کنید ، باید جک ها را به ازای هر 2 متر طول تیرچه تقریبا 2 میلیمتر از وسط تیرچه را بالاتر قرار دهید تا بعد از بتن ریزی سقف این خیز ایجاد شده از بین برود اما در صورت استفاده از تیرچه پیش تنیده به علت خیز منفی موجود در تیرچه این کار لازم نیست.

3- برای جابجایی و دپو تیرچه ها با ید دقت زیادی داشته باشید. در صورت روی هم قرار گرفتن اشتباه تیرچه ها و ایجاد تنش در تیرچه احتمال ترک خوردگی در تیرچه وجود دارد و باعث ایجاد ضعف در تیرچه در هنگام اجرا می شود.

4- در اجرای سقف با تیرچه پیش تنیده هر دو سر تیرچه باید به اندازه 10 الی 15 سانتیمتر داخل تیر اصلی قرار بگیرد(اسکلت بتنی)و در اجرا با اسکلت فلزی تیرچه در داخل جان تیرآهن قرار میگیرد.باید دقت داشته باشید در اسکلت فلزی بلوک قرار گرفته در ابتدا و انتها (در راستای تیرچه ها) نباید به تیر اصلی بچسبد.باید حداقل 20 سانتیمتر از تیر اصلی فاصله داشته باشد و فضای خالی با استفاده از قالب در زیر آن مانع ریخته شدن بتن به پائین سقف شود.با این کار بعد از بتن ریزی ، بتن به داخل تیر اصلی نفوذ کرده و باعث یکپارچگی تیرچه ها و در گیری بهتر در تیر میگردد.

5- بتن اجرا شده بر روی سقف باید حداقل ضخامت 5 سانتی متر را داشته باشد . برای رعایت این ضخامت و سهولت در اجرای بتن ریزی کافیست چند تکه نیم آجر با ارتفاع 4 سانتی متر در نقاط مختلف سقف قرار دهیم و بعد از ماله کشی بتن ، بتن باید لبالب با این قطعات آجری باشد.

6- برای ترک نخوردن بتن سقف میتوان با استفاده از میلگردهایی در راستای تیرچه ها ، میلگرد های حرارتی را تقویت کرد تا بتن بعد از خشک شدن کمتر از قبل ترک خوردگی داشته باشد.

7- بتن ریزی سقف باید به صورت یکپارچه انجام بگیرد تا مقاومت بهتری به دست آید.

8- قبل از بتن ریزی سقف باید سقف آماده شده از هرگونه مواد دیگر مانند تکه های یونولیت ، ماسه و... مخصوصا در محل اتصال بتن به تیرچه ها کاملا پاکسازی شده باشد .

  • سربلند (مدیر فروش) : 09125667817
  • احمدی (مدیر فنی): 09123603856
  • پست الکترونیک : info@tpti.ir
  • دفتر مرکزی : کرج , میدان مادر, طبقه فوقانی بانک کارآفرین , ساختمان الماس , پلاک431 , واحد 10
  • تلفکس : 02632736740 - 02632736958
  • دفتر فروش تهران : تهران،بزرگراه شیخ فضل الله جنوب بعداز پل جلال،خیابان سازمان آب،برج های نگین،نگین9،طبقه همکف ،پلاک 46
  • تلفکس : 88233768-88233831

 www.tpti.irمنبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است